W tym wpisie przedstawiamy budowę baru kitesurfingowego oraz omówimy jaką rolę pełni podczas pływania na kitesurfingu.
Bar kitesurfingowy to prawdopodobnie najważniejsza część sprzętu do kiteboardingu. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo i kontrolę nad mocą latawca. Każdy kitesurfer instynktownie zna jego funkcje po pierwszej sesji na wodzie. Bar kontroluje kierunek lotu latawca, ilość generowanej przez niego mocy oraz przekazuje ją do ridera w celu napędzania i poruszania się.
Budowę baru można przedstawić w następujący sposób, z pewnymi różnicami w zależności od marki.
1. Chicken loop: pętla łącząca hak trapezu z linką depowera. Można go odpiąć lub otworzyć (zerwać), aby depowerować latawiec w nagłych przypadkach, celem pozbycia się mocy w skrzydle.
2. Chicken Loop Finger (zatyczka chicken loopa): zapobiega samoczynnemu wyślizgiwaniu się Chicken loopa z haka trapezu.
3. Miejsce wpięcia leasha: pierścień lub otwór w innej formie, które zapewnia pewne połączenie leasha z seafety line.
4. Quick Release: mechanizm będący częścią Chicken loopa, którym można aktywować przez pchnięcie I system bezpieczeństwa. Nim odetniesz moc latawca poprzez otwarcie Chicken loopa. Użycie Quick Release sprawi, że kiter zostanie podłączony tylko seafety line (jednej z linki mocy). Po zerwaniu zrywki drążek przesunie się w kierunku latawca, pozostawiając resztę linek luźną tym samym doprowadzając do usunięcia mocy.
5. Safety line (linka awaryjna): to przedłużenie jednej z linki mocy (latawce 4-linkowe) lub z linią piątą, środkową linką (latawce 5-linkowe) zakończona od strony kitesurfera, miejscem wpięcia leasha. Pociągnięcie tej linki sprawi że latawiec zostanie zdepowerowany i utraci moc.
6. Rogi baru: to zakończenie drążka baru, z wyprofilowanym zagłębieniem do uporządkowanego nawijania linek, gdy nie są używane.
7. Pływaki: elementy z miękkiej gumy lub pianki, które utrzymują bar na powierzchni wody. Pływaki również chronią sterującego przed kontaktem z napiętymi linkami i zapobiegają przed zacięciem się o nie.
8. Główna linka depowera (skok baru): łączy kitesurfera z linkami mocy oraz pozwala przesuwać drążek baru po niej. Daje to możliwość zmiany kąta natarcia latawca, a w konsekwencji mocy poprzez regulację proporcji długości linek mocy do sterujących.
9. Pre-line: to gumowa lub plastikowa otulina linki sterującej na początkowym odcinku(1 metr), która pozwala na wygodniejsze pociągnięcie linki podczas startu latawca z wody. Otulina zapobiega bezpośredniemu dotknięciu linki przez osobę sterującą i zranieniu w wyniku nagłego naprężenia.
10. Oznaczony kolorami drążek baru: pozwala kitesurferowi sterować latawcem w pożądanym kierunku i zmieniać jego moc. Kod kolorystyczny pomaga zorientować się, gdzie powinna być ustawiona lewa ręka, co jest bardzo przydatne po trikach lub po ponownym złapaniu baru.
11. Stopper Ball: pozwala osobie sterującej dostosować minimalny poziom mocy, gdy drążek nie jest trzymany w rękach (ten element może nie występować we wszystkich barach).
12. Depower Trim (uchwyt regulacji mocy): służy do regulacji mocy latawca. Podobnie jak ruch drążka latawca wzdłuż skoku baru, depower trim zmienia stosunek długości między linkami mocy i sterującej, wpływając na kąt natarcia latawca na wiatr, na stałe. Depower stosujemy trymując latwiec do warunków wietrznych, aby uniknąć skrajnych pozycji drążka (zaciągnięty i na maksa odepchnięty) na skoku baru. Pomaga on zminimalizować lub zmaksymalizować moc latawca w zależności od potrzeb.
13. Linki sterujące: są to linki wychodzące z pływaków i odpowiadają za zmianę kierunku lotu latawca oraz ilość mocy w zależności od ich napięcia.
14. Łączenie linek mocy: to miejsce łączenia linek mocy oraz główniej linki depowera (skok baru). Miejsce jego mocowania, może różnić się od bliskiej trymera depowera do oddalonej w stronę latawca. Jeśli łączenie linek mamy nisko wówczas nazywamy je niskim Y czyli V. Łączenie wysokie to Y. To gdzie znajduje się łączenie linek mocy, jest uzależnione od projektu i wyboru marki.
15. Linki mocy: to linki przenoszące moc latawca. Stosunek między nimi a linkami sterującymi musi być sprawdzony, aby zapewnić prawidłowe trymowanie latawca. Linki mocy są bardziej podatne na wyciąganie po długim okresie użytkowania i nadmiernym napinaniu przez moc latawca.
16. Krętlik: to uchwyt w formie gruszki pod drążkiem baru, który służy do rozkręcania splątanych linek mocy. Krętlik jest osadzony na łożysku, dzięki czemu możemy obracać skokiem baru oraz linkami mocy gdy są one obciążone mocą latawca podczas pływania.
W ostatnich latach na rynku pojawili się niszowi producenci uniwersalnych barów do latawców, którzy pozwalają dostosować bar, który chcesz kupić, aby dobrze pasował do twojego latawca. Takie niestandardowe bary kitesurfingowe, mogą być dodatkową opcją, jeśli planujesz mieć różne marki latawców w quivwerze.
Bar kitesurfingowy spełnia kilka zadań podczas sterowania latawcem.
Bar obraca latawiec w żądanym kierunku. Naciągając jedną lub drugą linkę sterującą. Naciągnięcie prawej linki sprawi że latawiec pochyli się w prawo okna wiatrowego (więcej o tym czym jest okno wiatrowe i możesz przeczytać w artykule). Analogicznie jeśli pociągniesz linkę lewą to latawiec zacznie wznosić się z prawej strony i zacznie zmierzać w lewą stronę okna wiatrowego.
Poprzez bar możesz również zmieniać kąt natarcia latawca w stosunku do wiatru. Zmieniając kąt natarcia zmieniasz ilość generowanej mocy przez latawiec. Jeśli przyciągniesz drążek obiema rękoma do siebie, moc wzrośnie. Jeśli drążek odepchniesz moc zmaleje. (Zbyt mocne, permanentne zaciągniecie baru może doprowadzić do backstalingu, o którym więcej piszemy tu).
Bar z linkami, łączą latawiec z kitesurferem. W ten sposób możliwe jest przeniesienie mocy latawca na ridera, który zakłada na siebie trapez (uprząż).
Od nas to tyle. Jak zasygnalizowaliśmy bary mogą mieć różną konstrukcję, w zależności od producenta jednak przedstawione elementy odnajdziecie w większości konstrukcji baru do kitesurfingu.
Życzymy dobrych wiatrów i udanych sesji!
Dodaj komentarz