Będąc samodzielnie na wodzie i kończąc pływanie, w głowie pojawia się pytanie jak wylądować. Jest na to parę sposobów o których niżej. Zanim jednak zabierzesz się do lądowania oceń warunki, swoje umiejętności kite oraz plażę na której chcesz położyć kite. Optymalnie plaża powinna być szeroka, czysta, z dala od drzew i krzaków które mogą uszkodzić skrzydło. Wybierając metodę lądowania prócz plaży, należy pod uwagę wziąć siłę wiatru. Poniżej znajdziesz grafikę na której, znajdziesz sposób lądowania latawca, który należy wybrać w zależności od prędkości wiatru.
Decydując się na samodzielne lądowanie bądź ostrożny i dostatecznie oszacuj zagrożenie!
Samodzielne lądowanie latawca z wykorzystaniem systemu bezpieczeństwa jest najbezpieczniejszą metodą. Do lądowania należy wybrać plażę z sporą ilością miejsca. Lądując w pierwszej kolejności opuść latawiec nad plażę. Gdy latawiec będzie na 3 metry nad plażą użyj zrywki i puść bar. Latawiec spadnie tubą główną do wiatru. Jeśli chcesz poprawić pozycję skrzydła podejdź do baru i pociągnij za linkę sterującą obracając skrzydło. Po przyziemieniu można uporządkować bar i zwijać sprzęt.
Jeśli nie masz wystarczającej ilości miejsca na brzegu a plaża jest mała, wykonaj wodowanie latawca pochylając go w stronę akwenu, stojąc na plaży. Gdy użyjesz safety system, ściągnij do siebie kite ciągnąc za napiętą linkę safety i podejmij na brzeg. Nie ciągnij za luźne linki sterujące ponieważ, linka safety się cofnie powyżej drążka i latawiec może odzyskać moc.
Korzystając z tej metody uważaj, by nie zrywać zrywki zbyt wcześnie. Może to się skończyć upadkiem latawca z dużej wysokości i sporym driftem, przez co możesz nie przewidzieć miejsca lądowania kite (zobacz film).
Lądowanie z pociągnięciem linek mocy jest mniej bezpieczną metodą lądowania. Jednak ten sposób, można najczęściej zaobserwować w słabych warunkach wiatrowych.
Podczas lądowania tą metodą, należy wykonać dwie czynności. W pierwszej kolejności pochyl latawiec na miejsce lądowania i z wyczuciem „uderz” skrzydłem o ziemię. Gdy latawiec znajdzie się na ziemi natychmiast pochyl się w przód i pociągnij za górną linkę mocy, wychodzącą z Vki nad depowerem.
Ta metoda wymaga pewnego wyczucia i przećwiczenia w bezpiecznych warunkach. Jednak jest warta nauczenia.
Trzeci sposób to przyczepienie latawca o jakikolwiek punkt stały. Chcąc wylądować latawiec tym sposobem znajdź coś, co będzie wstanie przytrzymać latawiec na skraju okna wiatrowego.
Jeśli masz taki element otoczenia to podejdź ostrożnie do niego, a następnie powoli pochylaj latawiec do ziemi. Gdy latawiec oprze się uchem o ziemię, upewnij się przez chwilę, że stabilnie stoi na skraju okna wiatrowego. Jeśli wszystko jest pod kontrolą, można w następnej kolejności przyczepić kite do kotwicy. Jeśli potrzebujesz większego ucha by np. objąć palik, wykonaj go z lisha zapinając jedną jego końcówkę o chcken loopa a drugą nad zrywką.
Gdy kite jest przypięty, podejdź do latawca kontrolując go przez dolną linkę sterującą. Będąc przy latawcu chwyć za środek tuby głównej i odłóż go na ziemi tubą pod wiatr.
Na dzisiaj od nas to wszystko w temacie jak samodzielnie wylądować latawiec. Życzymy owocnego sezonu!
Dodaj komentarz