W tym wpisie wyjaśnimy, jak pływać na kitesurfingu używając jednej ręki do kontrolowania latawca.
UWAGA! Jeśli zakupiłeś sprzęt i chcesz go samodzielnie wystartować bez uprzedniego przeszkolenia, to stanowczo odradzamy. Kitesurffing jest sportem ekstremalnym i jeśli nie mamy dostatecznej wiedzy, można w wyniku wypadku stracić zdrowie lub życie.
Ten poradnik systematyzuje wiedzę w zakresie sterowania. Nie zachęca do pierwszego startu zestawu bez stosownego przeszkolenia.
Sterowanie jedną ręką ma wiele zalet. Jest komfortowe, pozwala lepiej ostrzyć pod wiatr, umożliwia odzyskiwanie przedmiotów z wody np. deski oraz przyczyni się do poprawy Twojego bezpieczeństwa na wodzie.
Pływanie na kite z użyciem jednej dłoni, zaczyna się od opanowania sterowania latawcem stojąc w wodzie. Jest to ćwiczenie, które wykonuje się na pierwszych zajęciach przed rozpoczęciem zajęć z deską.
Sprawne sterowanie latawcem polega na naciąganiu jednej linki sterującej, jednocześnie luzując przeciwległą. Jeśli chcesz by latawiec poleciał w prawo to naciągasz linkę prawą i luzujesz linkę lewą. Ważne jest by zmiana stosunku długości jednej linki sterującej, do drugiej była wyraźna. Technicznie rzecz biorąc robi się to przechylając drążek w prawo lub lewo. Obracanie drążka wokół skoku baru nic nie da i jest jednym z częstszych błędów popełnianych podczas nauki sterowania.
Wracając do sterowania jedną dłonią, na początek omówmy trzymanie latawca w zenicie. O zenicie i oknie wiatrowym przeczytasz tu. Jeśli chcesz trzymać latawiec stabilnie w miejscu, połóż dłoń tak by pomiędzy palcem serdecznym i środkowym znajdowała się rurka/linka skoku baru. Teraz wykonując delikatne ruchy nadgarstkiem kontroluj latawiec. Jeśli zauważysz odchylenie latawca w prawo to skieruj go w lewo odchylając nadgarstek w lewą stronę, aż osiągnie zenit. Analogicznie jeśli latawiec ucieka w lewo, przeciwdziałaj ucieczce skrzydła i przechyl bar w prawo.
Jeśli opanowałeś/aś sterowanie w zenicie przejdź do wychylania latawca na skraj okna wiatrowego.
Wychylanie latawca w boki jedną dłonią będzie odbywać się w oparciu o zasadę ręki przeciwległej. To znaczy, jeśli latawiec jest na prawej stronie okna wiatrowego, operujesz lewą dłonią. Jeśli minął zenit i leci z prawej do strony lewej to automatycznie zmieniasz rękę na prawą. W ten sposób operując zachowasz kontrolę nad latawcem, będziesz łatwiej w stanie kontrować kite do zenitu i łatwiej zapobiegniesz jego spadaniu do wody.
Podczas wychylania skrzydła w bok trzymaj dłoń dalej od środka by uzyskać większą dźwignie oraz większy wpływ na linkę kontrującą. Ponadto podłóż kciuk pod drążek. On sprawi, że łatwiej będzie pochylać bar w boki.
By opanować sterowanie jedną dłonią wykonaj parę prób. Mając latawiec w zenicie i chcąc skierować go w prawą stronę, połóż lewą dłoń na drążku. Następnie wykonaj ręką lewą ruch odpychający jednocześnie skręcając nadgarstek w prawą stronę. Taki ruch sprawi że latawiec zacznie się pochylać w prawą stronę.
Pochylając latawiec podążaj za nim ciałem tj. obracaj się tak by mieć skrzydło przed twarzą.
Gdy uznasz, że czas zatrzymać latawiec zacznij napinać lewą linkę, poprzez pociągnięcie lewej ręki oraz skręt nadgarstka w lewo. Wykonując skręt nadgarstkiem popchnij kciuk w górę co zdecydowanie usprawni ruch.
Gdy uda się zatrzymać latawiec na boku w miejscu, utrzymają tą pozycję parę sekund ćwicząc balansowanie latawcem pomiędzy opadaniem a wznoszeniem w oknie wiatrowym.
Jeśli się udało, naciągnij delikatne mocniej linkę kontrującą (w tym przypadku lewą) i z wyczuciem unieś latawiec w lewo do zenitu.
Gdy latawiec minie zenit i rozpocznie lot w lewo, automatycznie zmień rękę sterującą na prawą. Zasada ręki przeciwległej na barze.
Podczas ćwiczeń bądź delikatny/na, szczególnie powracając latawcem do zenitu. Jeśli zrobisz to bez wyczucia latawiec agresywnie poleci w drugą stronne poprzez power zone generując dużo mocy. Wyczucie będzie kluczem do opanowania sterowania jedną ręką.
Teraz omówmy start z wody z jedną ręką na barze, z możliwością zmiany ręki na barze. Jest to trudniejsza sztuka niż sterowanie w prawo i lewo po oknie wiatrowym, ponieważ teraz będziesz dodatkowo starać się wygenerować moc w latawcu.
Podczas startu przyda się szybki refleks.
Gdy chcesz popłynąć w prawą stronę, zaczynamy od założenia deski. Ponieważ potrafisz sterować jedną ręką, nie będzie to problemem 🙂
Gdy jesteś w pozycji startowej tj. siedzisz w wodzie z deską na nogach a latawiec jest w zenicie, można przejść do startu.
Ponieważ stratujesz w prawo chwyć bar prawą ręką. W drugiej kolejności przyciągnij bar. Gdy bar jest w pozycji pełnej mocy przechyl drążek do prawej, by latawiec ruszył z zenitu w prawo. Gdy kite znajdzie się w okolicach 45 stopni nad wodą szybko zmień dłoń na lewą i skontruj latawiec by zatrzymał się w tej pozycji a bar pozostał zaciągnięty, celem utrzymania mocy i możliwości kontynuowania płynięcia na halsie.
Moc latawca jest uzależniona od szybkości ruchu skrzydła w oknie wiatrowym. Zatem machnięcie latawcem musi być na tyle dynamiczne by skrzydło wygenerowało moc. Jeśli przesadzisz i machniesz za dynamicznie moc może być za duża i przelecisz przez deskę. Jest to kwestia wyczucia, ile potrzebujesz mocy do własnej wagi ciała.
Gdy już płyniesz i czujesz się swobodnie możesz wolną, prawą, prowadzącą ręką wskazać kierunek płynięcia pod wiatr. Ten manewr pomoże szczególnie początkującym i sprawi, że zrotujesz ciało zmieniając kurs na halsie tak, by mocniej płynąć pod wiatr.
Kolejną odmianą startu jedną ręką jest przypadek, gdzie nie zmieniasz ręki na barze. Operujesz jedną dłonią, gdy druga jest zajęta. Czasami jedną z rąk mamy zajętą np. trzymając deskę gdy chcemy ją podać osobie, która nie może do niej podpłynąć bodydragiem pod wiatr.
W tym przypadku prócz refleksu, będzie potrzebna umiejętność przekładania dłoni z prawej na lewą stronę baru i odwrotnie w zależności od potrzeby i tego gdzie chcemy skierować latawiec. Przed wykonaniem startu tą techniką, polecamy poćwiczyć przekładanie dłoni na barze bez deski.
Tu scenariusz będzie następujący. Jeśli masz zamiar popłynąć w prawo, to sterujesz ręką lewą ponieważ na koniec, podczas płynięcia lewa będzie docelową ręką która będzie kontrolować latawiec. I odwrotnie na lewym halsie.
Rozpoczynamy od przyjęcia pozycji startowej. Lewą dłoń kładziemy na prawej stronie drążka. Zaciągasz bar i lewą dłonią kierujesz latawiec w prawo. Gdy zaczniesz startować, a latawiec będzie 45 stopni nad wodą, przełóż szybko lewą dłoń na lewą stronę baru i skontruj kite, tak by znalazł się w miejscu. Kontroluj moc zaciągając lub odpuszczając bar i kontynuuj przejazd na halsie starając kierować się pod wiatr.
Jak nabierzesz wprawy, możesz spróbować wykonać start trzymając w wolnej dłoni czyjąś deskę. Na początek przyjmując pozycję startową, mocno pomoże położenie deski na udach, powyżej kolan. Gdy zaczniesz startować chwyć deskę wolną dłonią za rączkę lub krawędź i fina. Sterowanie latawcem odbywa się jak na technice przedstawionej powyżej.
To umiejętność wymagająca trochę praktyki i wprawy, ale warto. Wdzięczność osoby, która zgubiła deskę jest na spocie bezcenna.
Od nas to tyle. Życzymy dobrych prognoz i sesji!
Chcesz zobaczyć inne poradniki to odwiedź nasz blog.
Dodaj komentarz